služeb ní cesta

Starosta ÚMČ Praha 5

Věc: Reciproční služební cesty do Číny

Vážený pane starosto,

obracím se na Vás jako na vedoucího představitele MČ Praha 5. Rada městské části Praha 5 schválila reciproční služební cesty do Číny. Městská část vydává na cesty finanční prostředky získané od daňových poplatníků, nejsou však zřejmé přínosy z těchto aktivit.

Ptám se vás, pane starosto:

• Jaké byly celkové náklady české skupiny na služební cesty do Číny zaxjednotlivé roky?
  • Jaké byly celkové náklady na čínské výpravy do Prahy?
  • Jaké jsou přínosy těchto služebních cest pro městskou část?
  • Uveďte příklady, v jakých konkrétních případech se přínosy promítly na městské části?
  • Má městská část vypracovánu koncepci/představu spolupráce městské části s čínskou stranou?
  • Jaká je představa výstupů ze spolupráce s Čínou?
  • Jaké plánujete konkrétní kroky, které chcete realizovat v návaznosti na letošní reciproční cestu?

Předem děkuji za písemnou odpověď.

Členka ZMČ Praha 5

V Praze dne 22. 11. 2016

Odpověď:

starosta

Vážená paní

zastupitelka MČ Praha 5

V Praze dne 23. 1. 2017

Vážená paní zastupitelko,

reaguji tímto na vaši interpelaci, přednesenou na zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5, dne 22. 11. 2016.

Na úvod mé odpovědi bych rád uvedl, že s obvodem Panyu bylo dne 14. 5. 2015 uzavřeno „Memorandum o vzájemné spolupráci mezi obvodem Panyu, ČLR a MČ Praha 5“, a to na základě usnesení rady městské části č. 16/461/2015 ze dne 14. 4. 2015. Z tohoto dokumentu vyplývají pro naši městskou část určité závazky, které je nutné dodržovat.

Pro Vaši představu dodávám, že obvod Panyu je městskou částí města Guanzhou. Samotná městská část Panyu má 1,8 milionu obyvatel a město Guanzhou následně 13,5 milionu. Jedná se tedy i na čínské poměry o významný region.

Celkové náklady na zahraniční cestu do obvodu Panyu byly v roce 2015 v částce 134.940,-

Oproti plánovaným nákladům, schváleným usnesením rady městské části pod                                          č. usnesení 41/1531/2015, byly reálné náklady zhruba o 110.000,- Kč nižší. Výdaje sestávaly především z nákladů spojených s koupí letenek a odměny pro paní tlumočnici. Město Panyu naopak hradilo veškeré náklady na ubytování, stravné a místní transfery.

Náklady na zahraniční cestu do partnerského obvodu Panyu v roce 2016 byly 135.069,- Kč, sestávaly opět především z nákladů na pořízení letenek a odměny pro paní překladatelku. Oproti nákladům schváleným usnesením rady městské části č. 37/1373/2016 byly reálné náklady zhruba o 87.000,- Kč nižší. Město Panyu poté opět hradilo veškeré náklady na ubytování, stravné a místní transfery.

Výdaje spojené s výpravou zástupců čínské delegace do naší městské části byly v roce 2015 610,- Kč.

V roce 2016, kdy se jednalo o dvě návštěvy, byly celkové náklady 83.270,- Kč. Naši městskou část navštívil nejprve místostarosta regionu Panyu spolu se zástupci hospodářské komory a následně i starosta obvodu Panyu a zástupci z podnikatelského prostředí.

Výdaje sestávaly zejména z nákladů na ubytování, občerstvení a uspořádání společné konference.

Přátelství, memoranda či partnerství mezi městy jsou zcela běžnou a vítanou praxí. Městská část na základě této spolupráce měla možnost navštívit i širší okolí Panyu. Byl zde oboustranně projeven zájem o spolupráci například v oblastech turistického ruchu, filmového průmyslu (Barrandov), zdravotnictví (FN Motol), pohostinství a restauratérství, sociálních služeb (péče o seniory), vzdělávání (pro žáky i učitele výměnné pobyty) a kultury. Byl iniciován i vznik vývojového inovačního technologické centra.

Zkraje roku 2017 proběhne jednání s koordinátorem aktivit obvodu Panyu na Praze 5, které bude sloužit ke konkretizování projednaných oblastí na základě možností naší městské části a čínských distriktů. Následně budou zahájeny konkrétní kroky. Jedním z prvních by mělo být založení inovačního centra, zaměřeného zejména na služby a řemesla.

starosta Městské části Praha 5