spamy

Interpelace

V Praze dne 22.9.2016

Vážený pane starosto,

na moji e-mailovou adresu zastupitele mi přicházejí nabídky na viagru, a erotické služby, na rušičky policejních radarů, na sluneční brýle, nabídky na levné úvěry v rámci programu „bezdomovcem snadno a rychle“ a spousta dalších blbin. (nečastěji píšou Nataša, yura, Blanka…..

Pane starosto, již 2x jsem  Vám nabízel, že jeden z členů Pirátské strany snadno a poměrně rychle může vyčistit od těchto spamů celou počítačovou síť MČ Prahy 5 a zajistit, aby internet a intranet skutečně fungovaly a to i  v sobotu a v neděli.

Téměř po dvou letech je čas, abyste mi sdělil, kdy mi přestanou úřední poštou přicházet nabídky na zvýšení potence.

Doufám, že tyto reklamní nabídky nejsou objednávány MČ Praha 5.

zastupitel

Odpověď:

MUDr. Radek Klíma

Vážený pan

Zastupitel MČ Praha 5

V Praze dne 20.10.2016

Vážený pane zastupiteli,

reaguji tímto na vaši interpelaci, přednesenou na zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5, dne 22.9.2016.

reaguji na Vaši interpelaci ve věci spamu v e-mailové schránce, zřízené v rámci Úřadu MČ Praha 5. Dovoluji si Vás ujistit, že filtry ochrany proti spam jsou optimálně nastaveny tak, aby odfiltrovaly co největší množství spamových mailů. Správcem poštovního serveru jsme byli ujištěni, že v průměru 4 – 5 spamů ve schránce za den je běžný průměr, který je v rámci tolerance spamového filtru. Bohužel tyto spamy jsou zasílány z různých domén, které dynamicky mění IP adresy, ze kterých jsou tyto útoky prováděny. Není tedy řešením provést jen blokaci konkrétní IP adresy, ze které spam přišel.

Bylo by možné nastavit ještě přísnější kontroly příchozí pošty, pak ale nelze zaručit, že detailnější kontrola příchozích emailů povolí doručení veškeré žádané komunikace. Vnější emailové adresy, například příchozí pošta z Magistrátu Hl. m. Prahy, jsou po důraznější filtraci často automaticky označeny jako spam a to je nežádoucí stav. V takovém případě je vážně ohrožen přísun některých důležitých informací k Vám.

Je tedy ke zvážení, zda akceptovat určité množství spamu a ručně ho odstranit nebo podstoupit riziko, že Vám nebudou doručeny všechny potřebné zprávy.