výbory ZMČ

Věc: Interpelace

Téma: Výbory zastupitelstva

Vážený pane starosto,

Interpeluji Vás ve věci nedemokratického procentuálního zastoupení koalice a opozice ve výborech zřízených zastupitelstvem MČ Praha 5.

Odhlédnu – li od fungování jednotlivých výborů, které jsou velmi často neusnášeníschopné, či na hranici usnášeníschopnosti. A to většinou z důvodů absence členů nominovaných právě koalicí, musím se zamyslet nad početním zastoupením politických stran v jednotlivých výborech.

Jak jistě víte, jsou výbory zřizovány pro potřeby zastupitelstva vzešlého z řádných voleb, a proto nebo právě proto, by složení těchto výborů  mělo odrážet rozhodnutí občanů MČ Praha 5 – tzn.  zachovat  procentuální poměr rozložení sil mezi opozicí a koalicí (poměrné zastoupení politický klubů).

Abych byl tedy konkrétní: tento poměr je , vyjádřeno v procentech, 55,6 % pro koalici a 44,4% pro opozici, což činí, přepočítáno a zaokrouhleno, v jedenáctičlenném výboru 6 koaličních a 5 opozičních zastupitelů.

A já se Vás ptám, jak je možné, že koalicí proklamovaná „ Otevřená radnice“,  může  podporovat tento naprosto nedemokratický a troufám si říci totalitární přístup, použitý při zastoupení ve výborech.

Praha 19.3.2015

Odpověď:

Zastupitel MČ Praha 5

Vážený pane zastupiteli,

reaguji tímto na Vaši interpelaci, přednesenou na zasedání zastupitelstva Městské části Praha 5, dne 19. 03. 2015.

Po komunálních volbách v loňském roce jsou zástupci koalice v zastupitelstvu MČ Praha 5 směrem k opozičním zastupitelům a občanům vstřícnější než kdykoliv dříve. Současná koalice respektuje nominované členy navržené opozicí a v žádném případě se nevymezuje vůči konkrétním osobám. Žádný předpis ani zákon neukládá klíč k rozdělení poměrů mezi koalicí a opozicí ve výborech, tudíž záleží jen na vůli zastupitelstva.

Všechna jednání výborů se stala veřejná, všichni zastupitelé i občané mohou docházet jako hosté. Termíny i programy zasedání výborů jsou vyvěšeny na webu www.praha5.cz v sekci „Výbory a komise“.

V Praze 8.4.2015

starosta MČ Praha 5