personální hlasování

Interpelace:

Interpelace II.

Vážený pane starosto,

na jednání ZMČ dne 19. 12. 2013 bylo za neplatné prohlášeno personální hlasování s odůvodněním, že ho neřídil předseda volebního výboru. Žádám o prověření, zda některá jiná personální hlasování v tomto volebním období nebyla neplatná z téhož důvodu.

RNDr. Milan Macek, CSc., zastupitel

V Praze dne 30. 1. 2014

Odpověď:

Vážený pane doktore,

odpovídám na Vaši interpelaci vznesenou na jednání zastupitelstva dne 30. 01. 2014 ve věci personálního hlasování.

Děkuji Vám za věcný dotaz. Vámi uvedené hlasování nebylo prohlášeno za neplatné, ale za zmatečné, a to přímo na jednání ZMČ P5, které se konalo dne 19. 12. 2013. Po konzultaci s právníky Vás mohu ubezpečit, že žádné z personálních hlasování v tomto volebním období nelze prohlásit za neplatné, neboť v daném ohledu musí nezbytně převážit princip právní jistoty a dobré víry.

Jestliže nedošlo ke zpochybnění některých hlasování přímo na zasedání nebo v poměrně krátké časové době po něm, nelze jej takto s velkým časovým odstupem zpochybňovat. Opačný postup by znamenal nejen porušení zmíněné právní jistoty, ale také narušení dobré víry zvolených, a především také dalších osob, vůči kterým zvolené osoby jednaly a jednají.

Samozřejmě netvrdím, že některá minulá hlasování netrpěla Vámi naznačenou vadou, ale při střetu právních principů je nezbytné aplikovat princip proporcionality a zvažovat škodlivé následky a míru intenzity těchto principů.

Jsem tak přesvědčen, že právní jistota a dobrá víra převažuje, přičemž takto by celou věc hodnotili i jiné orgány.