náhrady zastupitelů

Interpelace:

Interpelace

Vážený pane starosto,

dne 18. 4. 2013 jsem podával podnět Radě MČ ve věci náhrad zastupitelů. Informoval jste mě, že v současné době čekáte na stanovisko odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra k této otázce, a proto jakékoliv kroky považujete v této věci za předčasné. Vzhledem k tomu, že od této doby uplynuly již 2 měsíce, opakuji svůj požadavek na projednání mého podnětu a současně žádám o zveřejnění stanoviska odboru kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra.

Rada MČ svým usnesením číslo 10/375/2013 ze dne 12. 3. 2013 pověřila „AK BRODEC & PARTNERS s. r. o., se sídlem Balbínova 223/5, 120 00 Praha 2, IČ 243 03 321 prověřit soulad čerpání náhrad mzdy, nebo výdělku ušlého v souvislosti s výkonem funkce neuvolněného člena ZMČ Praha 5 ve volebním období od 18. 11. 2010 do 28. 2. 2013 se zák. o hl. m. Praze a usneseními Zastupitelstva MČ Praha 5 a učinit veškeré kroky s tímto spojené“ s termínem plnění 30. 4. 2013. Vzhledem k tomu, že termín plnění již dávno uplynul, žádám o sdělení, jaká opatření Rada k tomu přijala a o zveřejnění stanoviska této AK.

RNDr. Milan Macek, CSc., zastupitel

V Praze dne 20. 6. 2013

Odpověď:

Vážený pane doktore,

odpovídám na Vaši interpelaci vznesenou na jednání zastupitelstva dne 20. 6. 2013 ve věci

náhrad zastupitelů.

Předně mi dovolte, abych se vyjádřil k časovým souvislostem Vaší interpelace.
Žádost o stanovisko byla Ministerstvu vnitra ČR adresována 29. 3. 2013, přičemž vzhledem ke složitosti celé problematiky dne 29. 4. 2013 přišlo z MV vyrozumění, že „zpracování finálního stanoviska si tak vyžádá ještě určitý čas“. Samotné stanovisko bylo doručeno dne 20. 5. 2013. Předmětné stanovisko pochopitelně přikládám, přestože je nepochybně volně dostupné také na webových stránkách MV.

Ohledně Vámi vytčeného usnesení RMČ P5 a činnosti  AK BRODEC & PARTNERS s. r. o. Vám sděluji, že nedošlo ke zjištění žádných pochybení na straně MČ P5, dle stanoviska výše uvedené advokátní kanceláře jsou veškerá usnesení ZMČ P5 v souladu s právním řádem, stejně tak text čestných prohlášení apod. Vzhledem k tomu, že AK BRODEC & PARTNERS s. r. o. si vyhradila v rámci svého výstupu důrazně ochranu svých autorských práv, nemohu toto stanovisko zveřejnit na webových stránkách. Vám, jakožto zastupiteli, uvedenou analýzu velmi rád poskytnu v písemné nebo elektronické podobě.

Váš podnět z 18. 4. 2013 Rada projedná po prostudování všech relevantních podkladů
a pokud se s některým z  Vašich čtyř bodů ztotožní, jistě předloží na jednání Zastupitelstva MČ Praha 5 příslušnou úpravu „zásad“.

Jak jistě víte, v této věci rozhoduje Zastupitelstvo, jak ohledně výše náhrad, tak způsobu jejího prokazování. Rada může být v tomto ohledu pouze předkladatelem, stejně jako kterýkoliv zastupitel.