Hospodaření agentury P5

Interpelace:

Interpelace

Vážený pane starosto,

o zveřejnění některých údajů o hospodaření Agentura Praha 5 jsem poprvé žádal dne 13. 9. 2007, tedy již před dvěma lety. Výsledkem celkem osmi interpelací bylo, že jste mi konečně sdělil dva z celkem sedmi požadovaných údajů. Za tyto informace, že odměna Agentury dle smlouvy o postoupení pohledávek včetně příslušenství byla 11.635.370,80 Kč a odměna Agentury dle mandátní smlouvy o správě za byty 4.364.002,70 Kč srdečně děkuji, i když bych byl mnohem raději, kdybych je obdržel již před dvěma lety. Jistě tedy nebude problém mi odpovědět na zbývající dotazy, jaká byla:
(1)   Hodnota postoupených pohledávek ke dni postoupení.
(2)   Hodnota vymožených pohledávek ke dni vymožení.
(3)   Hodnota vymožených pohledávek ke dni postoupení.
(4)   Částka, která z vymožených pohledávek přísluší MČ Praha 5.
(5)   Částka skutečně odvedená na účet MČ Praha 5.
Výslovně upozorňuji, že
·         částka, která z vymožených pohledávek přísluší MČ Praha 5 má být podle smlouvy 60 % z hodnoty vymožených pohledávek ke dni postoupení, tedy 60 % z údaje uvedeném na řádku 3.
·         vzhledem k tomu, že Agentura Praha 5, a. s., je povinna vymáhat i penále, které po postoupení dále nabíhá, je evidentní, že hodnota vymožených pohledávek ke dni vymožení (viz řádek 2) musí být vyšší než hodnota vymožených pohledávek ke dni postoupení (viz řádek 3), jinak se Agentura dopouští přestupku, případně trestného činu tím, že nevymáhá příslušenství pohledávek.
·         výše odměny z vymožených pohledávek Agentuře Praha 5, a. s., musí být větší než 40 % z hodnoty postoupených pohledávek ke dni postoupení, jinak se Agentura dopouští přestupku, případně trestného činu tím, že nevymáhá příslušenství pohledávek.
Opětovně žádám odpověď na nezodpovězené otázky z interpelace ze dne 18. 9. 2008:
1.      Vyúčtování s Agenturou Praha 5, , a. s., probíhá neuvěřitelně dlouho. Nejsou již některé nároky MČ Praha 5 vůči této firmě promlčeny?
2.      V dozorčí radě Agentury Praha 5, a. s., byli 2 zastupitelé MČ Praha 5 delegovaní zastupitelstvem. Je s podivem, že akcionáři soukromé firmy akceptovali návrh Zastupitelstva MČ a do dozorčí rady je zvolili. Kdo jmenovitě byli akcionáři Agentury Praha 5, a. s.? S kým bylo toto sjednáno? Kdo s nimi za MČ Praha 5 toto sjednal?
Dále připojuji dotaz, zda již Agentura Praha 5, a. s., uhradila dluh, který má vůči městské části, případně jak vymáhání tohoto dluhu pokračuje.

RNDr. Milan Macek, CSc., zastupitel
V Praze dne 9. 9. 2009

Odpověď:

Vážený pane doktore,
údaje , které požadujete byly uvedeny v materiálu č.16/45 „Informativní zpráva o účetních datech za období od 1.1.2004 do 31.8.2008, vyplývající z kontroly postoupených pohledávek a zaúčtovaných platbách, kterou prováděla firma Centra, a.s. a Agentura Praha 5, a.s.“. Zpráva byla projednána ZMČ Praha 5 dne 23. 4. 2009. Po tomto datu při stále trvající kontrole bylo zjištěno, že v účetnictví Centry došlo k chybě /špatný součet v tabulce/ ve vykazovaných platbách za období od 1.1.2007 do 31.8.2008 o 27.405,- Kč. Pro přesnost rekapituluji sumárně tyto údaje:

Hodnota postoupených pohledávek
včetně příslušenství                                                               84.074.550,- Kč
Hodnota vymožených postoupených
pohledávek k 31. 8. 2008                                                      41.923.228,- Kč
v této částce je zahrnuto příslušenství po datu
postoupení ve výši 364.127,- Kč které 100% přísluší
Agentuře/
Částka, která z vymožených pohledávek
přísluší MČ Praha 5                                                               24.935.460,- Kč
Částka, kterou má MČ Praha 5                                             20.127.745,- Kč

Agentura k 31.8.2008 musí fyzicky MČ
uhradit                                                                                     4.807.715,- Kč

Přes veškeré úsilí pracovní komise, která se zabývá touto causou, nepředložila Agentura vyúčtování vybraných plateb za postoupené pohledávky za rok za 4. čtvrtletí roku 2008.
Pracovní komise na pokyn starosty MČ Praha 5 jedná od května t.r. do současné doby s AK Jansta, Kostka spol. s. r. o.. Na posledním jednání dne 22. října 2009 zástupce AK Mgr. Sedlatý učinil prohlášení, že žaloba na zaplacení či náhradu škody proti Agentuře Praha 5 bude u soudu podána nejpozději do konce měsíce listopadu letošního roku.

S úctou

JUDr. Milan Jančík, MBA