Cyklostezky

JUDr. Milan Jančík, MBA

Interpelace:

Interpelace VELEK-Jancik_cyklostezky 22.3.2007

Starosta  Dr. Milan Jančík (ODS)

Vážený pane starosto,

Přes vaše volební sliby, že Praha 5 „byla dobrá a bude nejlepší adresa“ lze prokázat, že vámi vedená Rada nesplnila za minulé volební období 2002-2006 své volební prohlášení (cituji) „Vybudujeme systém propojených cyklostezek od Smíchovského nádraží  a ostatních okrajových stanic metra (Radlická, Jinonice) na celém území městské části“.  Podle našich informací MČ Praha 5 nevydala v posledních letech na cyklodopravu žádné prostředky a vaše nová koaliční Rada se nestydí v roce 2007 veřejnosti dát nový slib, že za 4 roky „Ve spolupráci s hl. m. Praha a odbornou veřejností připravíme „Projekt realizace cyklotras a cyklostezek v Praze 5“.

Tento projekt cyklo-generelu by měl být připraven za několik měsíců při investicích cca 200 tis. Kč. Pro srovnání např. MČ Praha 4 má generel od roku 2001 a investuje do cyklodopravy přes 6 mil Kč ročně! O rozvoji cyklodopravy byste se mohl poučit od partnerských měst Berlína a Vídně (http://kolari.olomouc.com/viden/vienna.html). Další ostudou je že  Praha 5 je „bílým místem“ na trase prestižní cyklostezky Praha‑Vídeň, že na svém území blokuje projektovou nepřipraveností rozvoj páteřních a hlavních cyklostezek (I. a II. třídy) budovaných MHMP a že je pro cyklisty dosud nezprůjezdnila „pěší zónu“ Anděl, a dokonce že i řada nových staveb vytváří nové cyklistické bariery (např. lávka na Barrandově).

Aby Zastupitelstvo překonalo zaostávání Prahy 5 v oblasti cyklodopravy, žádáme veřejně vás a koalici o ustavení pracovní skupiny zastupitelstva pro cyklodopravu s vyváženým poměrem motivovaných členu (zastupitelů koalice, opozice a odborné veřejnosti s hlasem rozhodujícím v poměru 2:2:3 např. ve složení Ing.Petr Horák předseda, RNDr.Jan Martinec místopředseda, Ing.Ondřej Velek, Jitka Matoušková, 3 zástupci NNO) a dále s členy zainteresovaných stran s hlasem poradním (pracovníci dopravy, ŽP, ÚP, TSK, policie apod.).

Žádáme Vás dále, abyste přes odbory dopravy, životního prostředí a územního plánování zajistil zveřejňování a veřejné projednávání projektové dokumentace s vyznačenými „cyklostezkami/trasami“ ve všech urbanistických studiích na MČ (např. Košíře, Jinonice, pěší zóna Anděl viz – www.mezibudovami.cz).

Dále Vás žádám o konkrétní odpovědi na otázky:

1/ Kdy, jaká částka a z které kapitoly rozpočtu MČ bude počátkem roku 2007 vyčleněna na přípravu Generelu cyklotras/stezek Prahy 5?

2/ Jaké částky budete prosazovat do rozpočtu na cyklotrasy/stezky v letech 2008-10?

3/ Vytvoříte ještě na rok 2007 nový grantový program pro NNO na rozvoj cyklodopravy (např. na propagaci cyklodopravy, pilotní projekty, půjčovny a úschovny kol Bike+Ride, zklidňování dopravy, semináře apod.?

4/ Dáte souhlas s vytvořením pracovní skupiny zastupitelstva pro cyklodopravu Prahy 5 s pravomocemi řídit projekt přípravy a provádění cyklogenerelu?

5/ Umožní koalice opozičním zastupitelům a odborné veřejnosti v Pražské Pětce a na webu MČ publikovat články o cyklodopravě Prahy 5?

Vaše odpovědi a kroky Rady vyhodnotíme na veřejném semináři Klubu SZ 14.5. (od 18:00), na který vás i další zastupitele tímto zveme.

Ing. Ondřej Velek,

Klub Strany zelených ZMČ Prahy 5

Ondrej.velek@zeleni.cz

Odpověď:

Věc:  Interpelace – cyklostezky

Pane inženýre,

pro problematiku cyklostezek a cyklotras byla Radou MČ Praha 5 usnesením č. 15/485/2007 dne 13.4.2007 jmenována koordinátorka projektů cyklistické dopravy pí Jitka Matoušková, předsedkyně výboru pro životní prostředí. Supervizí projektů cyklistické dopravy na území městské části Praha 5 byl pověřen Ing.Petr Horák, 1. zástupce starosty.  S otázkami k této problematice se prosím obracejte na ně.

K vašim otázkám, které jsem konzultoval s pí Jitkou Matouškovou:

Na přípravu generelu bude vyčleněna částka cca 200 000 Kč a to z kap. 0205 § 3745 pol. 6121.

Částka zatím nebyla stanovena,  bude  odpovídat  rozpracovanosti projektu cyklogenerelu MČ Praha 5, který bude zadán ještě během I. pololetí letošního roku.

V letošním roce pravděpodobně ne. Jeho příprava je v kompetenci koordinátory pí J.Matouškové.

Pracovní skupina již byla vytvořena, jejími členy, vedle vás,  jsou L. Herold, P. Horák, A. Kohout, H. Heissler, Z. Rygl, J. Martinec.  Vedle těchto členů zastupitelstva se jednání zúčastňují i zástupci veřejnosti.

Koalice nebrání zastupitelům publikovat v Pražské pětce, či na webu městské části. Pro publikování se obracejte na tiskového  mluvčího  Bc.Jana Šlajse.

JUDr.Milan Jančík, MBA