Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad šipka doprava Aktuality

MČ Praha 5 podpoří výchovně vzdělávací školní exkurze do památníku holocaustu v Osvětimi

Žáci 8. a 9. tříd základních škol zřizovaných MČ Praha 5, tj. ZŠ a MŠ Barrandov, ZŠ Santoška, ZŠ Nepomucká, ZŠ Kořenského a ZŠ Tyršova, se budou účastnit školních exkurzí do památníku obětem holocaustu v koncentračním táboře Osvětim (spojeného s návštěvou města Krakova). Dvoudenní výchovně vzdělávací exkurze školám bude plně financovat MČ Praha 5.

Investice do vzdělání je naší prioritou. Považujeme za nutné, aby děti znaly dějiny první i druhé světové války, meziválečný a poválečný vývoj v Evropě. Holocaust k těmto dějinám patří. Proto je třeba připomínat všem nastupujícím generacím, jak nenápadně toto zlo začalo a kam bylo dovedeno,“ uvedl radní Martin Damašek (TOP 09).

Školní exkurze se uskuteční v průběhu prosince 2017.

„Jsme přesvědčeni, že návštěva pietního místa, kde se odehrávaly tragické osudy nevinných lidí, povede mladé lidi k zamyšlení. Holocaust nejde zlehčovat a už vůbec ne popírat,“ dodal zástupce starosty Vít Šolle (KDU-ČSL) a připomněl, že zpochybňování holokaustu je v mnoha zemích světa včetně České republiky trestným činem.

Osvětim - synonymum lidského utrpení, největší lidský hřbitov na světě

Koncentrační tábor Osvětim (Auschwitz I.) byl založen v roce 1940 nedaleko historického města Osvětim. Roku 1941 začala „realizace“ plánu tzv. konečného řešení židovské otázky - vyvraždění židovské rasy jako takové. Za tímto účelem byl vybudován tábor Osvětim II, u nedaleké vsi Březinka, německy Birkenau. Tábor se stal místem působení neblaze proslulých lékařů SS, zejména Josefa Mengeleho.

Ve všech táborech komplexu Auschwitz-Birkenau přišlo během války o život nejméně 1,3 miliónu lidí, z toho drtivá většina Židů (téměř jeden milión).

Datum 27. ledna, tedy den, kdy byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi, byl v roce 2005 vyhlášen Valným shromážděním OSN Mezinárodním dnem památky obětí holokaustu.

Slovo holocaust pochází z řečtiny (holos = celý, kaustos = spálený). Židé však používají hebrejské slovo šoa (zničení, zmar). Romové mají výraz porajmos (pohlcení).

Zdroj:Wikipedie

Publikováno: 01.12.2017, poslední změna: 01.12.2017