Titulní stránka PĚTKA Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad šipka doprava Aktuality

Prohlášení starosty MČ Praha 5 Radka Klímy k aktuální situaci ohledně Zón placeného stání

Současná situace ohledně Zón placeného stání postupně míří ke zbytečnému vzájemnému obviňování a mediálnímu hledání „viníka“, který má na svědomí zavedení Zón placeného stání. Rád bych, abychom společnými silami situaci uklidnili a co nejrychleji našli řešení, výhodné a uživatelsky dostupné pro všechny strany. Z pozice starosty městské části dodávám, že za řešení nepovažuji pozastavení fungování ZPS.

V první řadě je třeba přijmout tři okamžitá řešení:

1. Okamžitě na vhodných místech, která to již nyní rychle a bez velkých investic umožňují, vybudovat záchytná parkoviště. Městská část Praha 5 má již nyní vytipováno několik míst, která jsou vhodná a je zde možné parkoviště okamžitě realizovat:

- u Smíchovského nádraží namísto prodejny koberců

- po lehké stavební úpravě parkoviště na Plzeňské ulici u hřbitova

- namísto odtahového parkoviště na Plzeňské ulici

- na Barrandově málo využívané parkoviště Lamačova x K Barrandovu

2. Bezodkladně reagovat na názory občanů, zejména zvážit možnosti vydávání parkovacích oprávnění pro návštěvníky (především dojíždějícími do Prahy za prací) a obyvatele městských částí bez trvalého pobytu, ale dlouhodobě zde žijících a cenovou politiku v případě podnikatelů.
  3. Okamžitě odstraňovat technické chyby a nedostatky, jako je nefunkčnost parkovacích automatů či špatné značení.

Dále je třeba přijmout dlouhodobá, koncepční opatření:

1. Vytvořit koncepční systém parkování v celé Praze a pro všechny Pražany a zabránit tak nekoncepčnímu rozšiřování zón a jejich „přelévání“ z městské části na další městskou část.
  2. Budování záchytných parkovišť na území Hl. m. Prahy i Středočeského kraje, a to v návaznosti na Městskou hromadnou dopravu (MHD) a Pražskou integrovanou dopravu (PID), to vše za plné koordinace mezi Hl. m. Prahou a Středočeským krajem.

MUDr. Radek Klíma

Starosta MČ Praha 5