Titulní stránka PĚTKA PRO VÁS Mapa volnočasových aktivit Praha 5 Česky English

Jste zdešipka doprava Úřad

Prohlášení o přístupnosti

Stránky Městské části Praha 5 se snaží o naprosto maximální přístupnost svého obsahu i funkčnosti. Splňuje všechny důležité zásady přístupnosti podle metodiky Blind Friendly Web i WCAG 1.0  a Pravidla tvorby přístupného webu připravená pro účely novely Zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy.

Struktura layoutu i obsahu je vytvořena strukturálním XHTML 1.0 Strict. Vizuální prezentace pak pomocí kaskádových stylů (CSS). Veškeré texty jsou definovány v relativních jednotkách a lze je jednoduše zvětšovat a zmenšovat pomocí standardních nástrojů internetových prohlížečů.

Koncepce Městské části Praha 5 vycházela z myšlenky přístupnosti, kde synonymem pro přístupnost je základní stav internetových stránek, který neklade svým uživatelům při používání žádné zásadní překážky a to nezávisle ne jejich postižení, schopnostech, znalostech, zkušenostech či zobrazovacích možnostech, tedy myšlenky bezbariérovosti.

Koncepce internetových stránek Městské části Praha 5 vycházela především z těchto předpokladů:

Zkušenosti s Internetem Zdravotní dispozice (s respektem k vadám zraku, sluchu, problematice poruch soustředění či omezené mobility) Jazykové vybavení a schopnost porozumět psanému textu  (kompromis použití složitých slovních konstrukcích a právní závazné terminologii zejména v oblasti  legislativy) Technické vybavení (uživatelé nemohou používat jako vstupní ovládací zařízení myš, použití monochromatického monitoru, případně obsah interpretuje hlasová čtečka) Softwarové vybavení (použití jiných operačních systémů či internetových prohlížečů)

V roce 2004 MI ČR  připravilo novelu zákona č. 365/2000 Sb.,  o informačních systémech veřejné správy, kde mimo jiné uvádí:
§5 ods.2. písmene g:

"..Orgány veřejné správy jsou v rámci informačních systémů veřejné správy povinny postupovat při uveřejňování informací způsobem umožňující dálkový přístup tak, aby byly informace související s výkonem veřejné správy uveřejňovány ve formě, která umožňuje, aby se s těmito informacemi v nezbytném rozsahu mohly seznámit osoby se zdravotním postižením."

Tuto základní myšlenku respektuje i koncepce nových internetových stránek Městské části Praha 5.

Publikováno: 14.05.2007, poslední změna: 29.01.2009